Тадеуша Кошћушка 1, 11000 Београд
Институт у свом власништву поседује колекцију лековитог, ароматичног и зачинског биља која се налази у Сектору производња у Панчеву. У њој се, још од давне 1956. године када је заснована, чува и одржава велики број различитих популација, домаћих и иностраних сорти. Данас она броји преко стотину лековитих, ароматичних и зачинских биљака.
Слика. Едукативна студентска посета колекцији лековитих, ароматичних и зачинских биљака у Панчеву.
Колекција биља представља један од начина очувања генетичких ресурса лековитог, ароматичног и зачинског биља изван природног станишта (екс ситу конзервација). Највећи број врста који се у институтској колекцији у Панчеву чува има депоноване узорке у институтском Хербаријуму (Voucher collection IMPR Herbarium). Њен практичан значај огледа се у едукацији и промоцији гајења лековитог, ароматичног и зачинског биља који се пружа различитим субјектима друштва.
Једна од традиционалних активности везано за Колекцију су едукативне посете од стране студената фармацеутских, медицинских и пољопривредних факултета из земље, а које се традиционално одвијају током маја месеца, када је у Институту уједно и кампања бербе камилице, па студенти заиста имају пуно тога за видети.
Слика. Посета Колекцији биља у Институту, учесника Научно-стручног скупа „Отворени дани биодиверзитета“.
У сарадњи са различитим привредним субјектима из земље, истраживачи ОПИР-а су се у протеклој деценији ангажовали око ин ситу колекционисања лековитих, ароматичних и зачинских биљних врста на различитим географским локацијама у Србији.
Значај колекција за научно-истраживачки рад агронома Института огледа се и у поставци различитих научно-истраживачких огледа везано за чување и одржавање унетих биљака и уношење нових врста које су најчешће обухваћене научним и другим пројектима које финансирају надлежна Министарства Републике Србије.
Слика. Колекција лековитих, ароматичних и зачинских биљака у Панчеву.