Zatvori
  • Institut “Dr Josif Pančić“ |
  • Tadeuša Košćuška 1, 11000 Beograd

  • 011/3031-650

KATARINA ŠAVIKIN

Ime i prezime: KATARINA ŠAVIKIN

Sektor: OFIR - Odsek za farmaceutska istraživanja i razvoj

Pozicija: Pomoćnik direktora za Sektor nauke

Naučno zvanje: Naučni savetnik

Email:  ksavikin@mocbilja.rs

Informacije

Katarina Šavikin je osnovno, srednje i fakultetsko obrazovanje stekla je u Beogradu. Farmaceutski fakultet Univerziteta u Beogradu upisala je 1985. godine. Diplomirala je aprila 1990. godine, sa prosečnom ocenom 9,21. U toku studija na Farmaceutskom fakultetu bila je stipendista Fondacije za mlade talente.

Posle diplomiranja upisala se na poslediplomske studije na Biološkom fakultetu PMF-a, smer Fiziologija biljaka. Magistarsku tezu pod nazivom „Ispitivanje sadržaja diosgenina u kulturi tkiva Dioscorea balcanica Košanin” odbranila je juna 1993. godine i stekla naziv magistra bioloških nauka. Za magistarsku tezu dobila je nagradu Privredne komore Beograda.

Doktorsku disertaciju pod nazivom „Endemo-reliktna vrsta Dioscorea balcanica Košanin (Dioscoreaceae) – potencijalni producent diosgenina u kulturi in vitro“ odbranila je 1996. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Zvanje naučnog saradnika stekla je 30. aprila 1997. godine, zvanje višeg naučnog saradnika 31. oktobra 2000. godine, a u zvanje naučni savetnik promovisana je 4. marta 2004. godine.

U zvanje redovnog profesora za užu oblast Farmaceutske nauke izabrana je 2018. godine.

Od marta 1995. godine zaposlena je u Institutu za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ i trenutno je na mestu pomoćnika direktora za Sektor nauke. Član je Naučnog veća Instituta kao i Matičnog naučnog odbora za biotehnologiju i poljoprivredu Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije.

Učestvovala je na 12 projekata resornog Ministarstva, od kojih je na pet bila rukovodilac, kao i u većem broju međunarodnih i bilateralnih projekata (SEERA.NET Plus; HORIZON 2020-MSCA-RISE; Cross-border Programme Serbia – Montenegro IPA II; OPCW; UNESCO, bilateralni projekti sa Francuskom, Kinom, Austrijom, Slovenijom, Crnom Gorom, Hrvatskom), projektima Fonda za inovacionu delatnost (Programu saradnje nauke i privrede; Inovacioni vaučeri) kao i u nizu razvojnih istraživanja Instituta koja su rezultirala novim proizvodima na tržištu.

Objavila je preko 300 naučnih radova. Citiranost (bez autocitata) iznosi 5156 a indeks citiranosti (h-indeks) iznosi 39, prema Scopus indeksnoj bazi. Na listi je 10% izvrsnih istraživača Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije. Od 2020. godine je na Stanford listi 2% najuticajnijih naučnika na svetu.

Kao mentor ili član komisije učestvovala je u izradi 2 magistarske teze i 15 doktorskih disertacija. Recenzent je i gostujući editor većeg broja međunarodnih časopisa i član društva Society for Medicinal Plants Research (GA), Nemačka. Bila je u naučnom odboru 4 međunarodne konferencije.

Uže oblasti naučnoistraživačkog rada su farmakognozija, fitoterapija, etnomedicina, prirodni produkti, “zelene ekstrakcije”, razvojna istraživanja u cilju formulacije novih proizvoda na bazi biljaka.

Govori i piše engleski jezik.

https://orcid.org/my-orcid?orcid=0000-0002-2086-9593