Tadeuša Košćuška 1, 11000 Beograd
Ime i prezime: JELENA MUDRIĆ
Sektor: OFIR - Odsek za farmaceutska istraživanja i razvoj
Pozicija: Sektor nauke, Odsek za farmaceutska istraživanja i razvoj
Naučno zvanje: Istraživač saradnik
Email: jmudric@mocbilja.rs
Jelena Mudrić je rođena 31. maja 1993. godine u Vojniću. Osnovnu školu je završila kao đak generacije, a potom Prvu beogradsku gimnaziju sa odličnim uspehom. Integrisane akademske studije na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, smer farmacija, upisala je školske 2012/2013. godine. Tokom studija bila je stipendista Ministarstva prosvete i sporta Republike Srbije. U septembru 2017. godine je stekla zvanje magistra farmacije odbranivši završni rad pod nazivom „Optimizacija ekstrakcije herbe rtanjskog čaja Satureja kitaibelii Wierzb. Ex Heuff. (Lamiaceae) i formulacija čvsrih farmaceutskih oblika za oralnu primenu“. Pripravnički staž obavila je u Apotekarskoj ustanovi „Beograd” u toku 2017/2018. godine, a stručni ispit za magistre farmacije položila je u januaru 2019. godine.
Doktorske akademske studije modul farmaceutska tehnologija je započela 2017. godine, a doktorsku disertaciju pod nazivom „Razvoj čvrstih farmaceutskih oblika na bazi gastroretentivnih flotirajućih nosača sa inkapsuliranim ekstraktom korena lincure (Gentiana lutea L., Gentianaceae)“ odbranila je u maju 2024. godine i stekla zvanje doktora medicinskih nauka – farmacije. Doktorske akademske studije završila je sa prosečnom ocenom 9,81.
Bila je zaposlena na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu na Katedri za farmaceutsku tehnologiju i kozmetologiju, gde je bila uključena u izvođenje praktične nastave iz predmeta Farmaceutska tehnologija 3 tokom školske 2017/2018. godine. Od jula 2018. godine zaposlena je u Institutu za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ u Odseku za farmaceutska istraživanja i razvoj. U zvanje istraživač pripravnik izabrana je 2018. godine, a zvanje istraživač saradnik stekla je u maju 2021. godine.
Učestvovala je u projektu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, međunarodnom projektu Eureka i bilateralnim projektima sa Republikom Crnom Gorom i Republikom Austrijom. Tokom maja i aprila 2024. godine bila je na stručnom usavršavanju u kompaniji „Apivita“ (Grčka) u okviru međunarodnog projekta Horizont 2020 pod nazivom „Conservation of European Biodiversity through Exploitation of Traditional Herbal Knowledge for the Development of Innovative Products“. Takođe, rukovodila je jednim, a bila je angažovana i na većem broju internih projekata Instituta, a neki od njih su rezultirali novim proizvodima na tržištu.
Autor je većeg broja publikacija u domaćim i međunarodnim časopisima, kao i saopštenja sa međunarodnih i domaćih skupova. Recenzent je u više međunarodnih časopisa. Istraživački interes obuhvata optimizaciju ekstrakcije bioaktivnih jedinjenja iz lekovitog bilja, razvoj čvrstih farmaceutskih oblika, mikroinkapsulaciju bioaktivnih jedinjenja, valorizaciju biljnog otpada i nedovoljno iskorišćenih prirodnih resursa, kao i implementaciju postignutih naučnih rezultata u praksi.
Učešće na projektima:
• Projekat Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije – Razvoj proizvoda i tehnologija koje obezbeđuju željeno oslobađanje lekovite supstance iz čvrstih farmaceutskih oblika
• Projekat Eureka – Aktivni principi iz biljnih ekstrakata dobijenih primenom natkritične ekstrakcije u proizvodima sa dodatom vrednošću
• Bilateralni projekat sa Republikom Crnom Gorom – Uticaj načina pripreme biljnih ekstrakata na prelazak teških metala iz biljke u pripravak
• Bilateralni projkat sa Republikom Austrijom – Stvaranje vrednih (polu)proizvoda iz tropa crne maline