Тадеуша Кошћушка 1, 11000 Београд
Име и презиме: ПЕТАР БАТИНИЋ
Сектор: ОПИР - Одсек за пољопривредна истраживања и развој
Позиција: Сектор науке, Одсек за пољопривредна истраживања и развој
Научно звање: Научни сарадник
Имејл: pbatinic@mocbilja.rs
Петар М. Батинић рођен је 8. новембра 1992. године у Смедеревској Паланци. Основну школу„Радомир Лазић“ завршио је у Азањи, док је средње образовање стекао у Смедеревској Паланци матуриравши у „Паланачкој гимназији“ у јуну 2011. године. Пољопривредни факултет Универзитета у Београду, Одсек за прехрамбену технологију, уписао је академске 2011/12. године и дипломирао 2015. године, са просечном оценом 8,31/10,0, одбранивши завршни рад под називом „Анализа састава кајмака по слојевима“. Мастер академске студије из Биохемијског инжењерства и биотехнологије на Технолошко-металуршком факултету Универзитета у Београду уписао је 2015. године и са успехом их завршио 2016. године, са просечном оценом 9,11/10,0, одбранивши завршни мастер рад под називом „Антиоксидативна активност биофилмова са екстрактима отпадног дувана и кафе“. Звање доктора наука – технолошко инжењерство – хемијско инжењерство стекао је одбраном докторске дисертације под називом „Контролисано отпуштање фолне киселине из система липозом-биополимерни филм“ на Технолошко-металуршком факултету Универзитета у Београду у септембру 2023. године. Просечна оцена на докторским академским студијама је 9,55/10,0.
Од јула 2018. године до априла 2021. године запослен је у Иновационом центру Технолошко- металуршког факултета у Београду, у лабораторији за биоинформатичко инжењерство и сепарационе процесе где је за потребе израде докторске дисертације радио на експериментима инкапсулације и контролисаног отпуштања хидросолубилних и липосолубилних витамина у липозоме и системе липозом-биополимерни филм. У звање истраживач приправник изабран је у јулу 2018. године, а звање истраживача сарадника стекао је у јуну 2021. године. Од априла 2021. године ради у Институту за проучавање лековитог биља „Др Јосиф Панчић“ у Београду, у Сектору науке – Одсеку за пољопривредна истраживања и развој. У фебруару 2024. године стекао је звање научног сарадника.
У току академске 2020/21. и 2021/22. године учествовао је у реализацији теоријско-експерименталне наставе из предмета Основи биохемије, Биохемија и Биохемија хране на Пољопривредном факултету Универзитета у Београду, Институт за прехрамбену технологију и биохемију, Катедра за хемију и биохемију.
Учествовао је на једном домаћем и једном стратешком, међународном, научном пројекту. Помагао је студентима завршних година Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду у експерименталном раду током израде завршних и мастер радова. Као члан Организационог одбора учествовао је у организацији и реализацији међународне конференције „UNIFood 2021“ и „UNIFood 2024“ одржаној на Универзитету у Београду у септембру 2021. године и у јуну 2024. године. Члан је уређивачког одбора часописа „Лековите сировине“. Уже области научно-истраживачког интересовања обухватају инкапсулацију витамина у липозоме и у системе липозом-биополимерни филм, физичку и хемијску карактеризацију одговарајућег носача, као и испитивање кинетике контролисаног отпуштања витамина у in vitro условима који треба да симулирају услове који владају у физиолошком окружењу (кожа, гастроинтестинални тракт и слично). Такође, један део истраживачког рада односи се на екстракцију, хемијску карактеризацију и испитивање биолошких активности екстраката лековитог биља добијеним конвенционалним (Сокслет, мацерација) и новим („зеленим“) методама екстракције (екстракција потпомогнута деловањем микроталасног зрачења, екстракција потпомогнута деловањем ултразвучног зрачења и друго). Аутор је више научних радова објављеним у међународним и домаћим часописима, као и радова у зборницима са међународних конгреса, штампаних у целини или у изводу.