Zatvori
  • Институт “Др Јосиф Панчић“ |
  • Тадеуша Кошћушка 1, 11000 Београд

  • 011/3031-650

ЈЕЛЕНА МУДРИЋ

Име и презиме: ЈЕЛЕНА МУДРИЋ

Сектор: ОФИР - Одсек за фармацеутска истраживања и развој

Позиција: Сектор науке, Одсек за фармацеутска истраживања и развој

Научно звање: Истраживач сарадник

Имејл:  jmudric@mocbilja.rs

Информације

Јелена Мудрић је рођена 31. маја 1993. године у Војнићу. Основну школу је завршила као ђак генерације, а потом Прву београдску гимназију са одличним успехом. Интегрисане академске студије на Фармацеутском факултету Универзитета у Београду, смер фармација, уписала је школске 2012/2013. године. Током студија била је стипендиста Министарства просвете и спорта Републике Србије. У септембру 2017. године је стекла звање магистра фармације одбранивши завршни рад под називом „Оптимизација екстракције хербе ртањског чаја Satureja kitaibelii Wierzb. Ex Heuff. (Lamiaceae) и формулација чвсрих фармацеутских облика за оралну примену“. Приправнички стаж обавила је у Апотекарској установи „Београд” у току 2017/2018. године, а стручни испит за магистре фармације положила је у јануару 2019. године.

Докторске академске студије модул фармацеутска технологија је започела 2017. године, а докторску дисертацију под називом „Развој чврстих фармацеутских облика на бази гастроретентивних флотирајућих носача са инкапсулираним екстрактом корена линцуре (Gentiana lutea L., Gentianaceae)“ одбранила је у мају 2024. године и стекла звање доктора медицинских наука – фармације. Докторске академске студије завршила је са просечном оценом 9,81.

Била је запослена на Фармацеутском факултету Универзитета у Београду на Kатедри за фармацеутску технологију и козметологију, где је била укључена у извођење практичне наставе из предмета Фармацеутска технологија 3 током школске 2017/2018. године. Од јула 2018. године запослена је у Институту за проучавање лековитог биља „Др Јосиф Панчић“ у Одсеку за фармацеутска истраживања и развој. У звање истраживач приправник изабрана је 2018. године, а звање истраживач сарадник стекла је у мају 2021. године.

Учествовала је у пројекту Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, међународном пројекту Еурека и билатералним пројектима са Републиком Црном Гором и Републиком Аустријом. Tоком маја и априла 2024. године била је на стручном усавршавању у компанији „Апивита“ (Грчка) у оквиру међународног пројекта Хоризонт 2020 под називом „Conservation of European Biodiversity through Exploitation of Traditional Herbal Кnowledge for the Development of Innovative Products“. Такође, руководила је једним, а била је ангажована и на већем броју интерних пројеката Института, а неки од њих су резултирали новим производима на тржишту.

Аутор је већег броја публикација у домаћим и међународним часописима, као и саопштења са међународних и домаћих скупова. Рецензент је у више међународних часописа. Истраживачки интерес обухвата оптимизацију екстракције биоактивних једињења из лековитог биља, развој чврстих фармацеутских облика, микроинкапсулацију биоактивних једињења, валоризацију биљног отпада и недовољно искоришћених природних ресурса, као и имплементацију постигнутих научних резултата у пракси.

Учешће на пројектима:

  • Пројекат Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије – Развој производа и технологија које обезбеђују жељено ослобађање лековите супстанце из чврстих фармацеутских облика
  • Пројекат Еурека – Активни принципи из биљних екстраката добијених применом наткритичне екстракције у производима са додатом вредношћу
  • Билатерални пројекат са Републиком Црном Гором – Утицај начина припреме биљних екстраката на прелазак тешких метала из биљке у приправак
  • Билатерални пројкат са Републиком Аустријом – Стварање вредних (полу)производа из тропа црне малине